top of page
Image by Daniele Levis Pelusi

A jódról általában

Mo jodellatottsaga 2017

A jód egy rendkívül izgalmas mikrotápanyag, amelyről hétköznapi emberként nagyon nehéz eldönteni, hogy féljünk-e tőle vagy inkább pótoljuk. Jelen bejegyzés a magyarországi jódhelyzettel és az ezzel kapcsolatos népegészségügyi kihívásokkal foglakozik.

Miért van szükségünk jódra?
Ha a jódról beszélünk az első dolog, ami eszünkbe jut az a pajzsmirigy. Ezen mirigyünk többek között az anyagcserénk sebességét szabályozza hormonálisan, így alapvető fontosságú, hogy a megfelelő tápanyagok rendelkezésre álljanak. Azonban nagy hiba azt gondolni, hogy a jód = pajzsmirigy. Mirigyeink, legyenek azok belső (endo) vagy külső (exo) elválasztásúak, mind-mind jódigényesek, működésükhoz elengedhetetlen a jód jelentléte. Ide tartoznak a gyomorban lévő gyomorsav termelő mirigyek, a hasnyálmirigy, a belek, a petefészkek, a méh, a prosztata, a nyálmirigyek, de még a bőr verejtékmirigyei is. Emiatt is lehet tünete a jódhiánynak a reflux (csökkent gyomorsav termelés), a pajzsmirigy szöveti és funkcionális elváltozásai vagy az izzadásra való képtelenség (extrém száraz bőr). Meglepő, de nagyon fontos tény, hogy immunrendszerünk fehérvérsejtjei is képesek jódot koncentrálni, majd azt a kórokozók ártalmatlanítására felhaszálni. Mintha külsőleg is pont ezért használnánk a jódot? Szervezetünk mikrotápanyag hiány esetén az életfontosságú szervek rendelkezésére bocsájta az elérhető tápanyagokat. A jód esetében ez a pajzsmirigy elsőbbségét jelenti. Ebből a logikából következik, hogy ha a pajzsmirigy szöveti vagy funkcionális elváltozáson megy keresztül jódhiány miatt, akkor az összes többi szervünk már jóval azelőtt akár évek óta súlyos hiányt szenvedett.

A magyarországi jódeállátottság
Szervezetünk jódhoz két módon juthat, az ivóvízből és az étrendi forrásokból. Az Országos Környezetegészségügyi Intézet 2000-es tanulmányából [1] kiderül, hogy a magyar lakosság 80%-a jódhiányos területen él, azaz ezeken a területek az ivóvíz és a termesztett növények is jódszegények. Míg 1989-90-ben egy a gyerekek körében végzett felmérés szerint a golyvagyakoriság 4.9%-os volt, az 1999-es mérések szerint [1] a gyermekek 54%-ánál mutattak ki súlyos jódhiányt. Ugyanezen vizsgálat részeként a gyermekek pajzsmirigy-nagyság felmérése szerint golyvagyakoriság 30% fölött volt egyes településeken. A fentiek függvényében belátható, hogy Magyarországon a jódhiány 2000-ben tömeges volt. Egy frissebb, 2016-ban végzett vizsgálat [7] végkövetkeztetése szerint a helyzet azóta csak rosszabbodott, a hazai települések 97%-ának ivóvize jódhiányos (<0,03 mg/l) volt. Ennél fogva egyértelmű, hogy jódot étrendkiegészítő formájában lenne szükséges pótolnunk társadalmi szinten (közegészségügyi program keretében?). Emellett ügyelnünk kellene a jód-antagonista toxikus halogének mint a bróm, fluor és klór általi terheltségünk csökkentésére, amely a súlyos jódhiányt még veszélyesebbé teszi.

A jód és a betegségek kapcsolata
Magyarországon a pajzsmiriggyel kapcsolatos rendellenességek előfordulása 1999 és 2019 között több mint nyolcszorosára emelkedett [8], amelyek a jódhiány és a toxikus halogének egyre súlyosbodó problémáját jelezik. Itt jegyezzük meg, hogy  a pajzsmirigy betegségek egyik okaként gyakran a túlzott jódbevitelt  tüntetik fel. Ha ez a közkeletű téveszme igaz lenne, abból az következne, hogy ivóvizeinkben varázslatos módon meg kellett volna nőjön a jód tartalom az előző 20 évben, ami nyilvánvalóan nem történt meg, sőt.  
A jódhiány a következő betegségek kialakulásához vezethet: golyva, kreténizmus, csökkent intellektus (IQ), visszamaradt növekedés, pajzsmirigy alulműködés, emelkedett abortusz gyakoriság, fokozott csecsemőhalálozás, reflux. Ahogy korábban említettük, a jód minden mirigyünk működéséhez szükséges. Mivel az összes női szerv mirigy természetű, így a jódhiány a nőknél súlyosabb problémákhoz járulhat hozzá. Ilyen kór az ún. fibrocisztás emlőbetegség, de ide sorolható a mellrák is.

A jód és a mellek
Meglepő, de az orvosi irodalomban 50 évre visszamenőleg találhatunk közleményeket a jód és az emlőbetegségek összefüggésében. Egy kutatás [2] keretében fájdalommal járó fibrocisztás emlőbetegségben szenvedő nőknek fél évig 6mg jódot adtak, amely a résztvevők 50%-ánál segített a tünetek enyhítésében. Egy másik kutatás [3] szerint a barna alga fogyasztása a résztvevők 94%-ának csökkentette a fájdalmat és a ciszták méretét. Egy patkánykísérletben [4] a kémiailag indukált emlőrákhoz jódot adtak, ami megállította a rák növekedését. Dr. David Browstein, az orthomolekuláris jódpótlás egyik úttörője szerint: "Képtelenség mellrákot okozni azoknál a laboratóriumi patkányoknál, amelyeknek megfelelő a jódszintje." Egy kisebb vizsgálatból [5-6] kiderült, hogy a mellrákos betegek kevesebb jódot ürítenek vizeletükben, vagyis jódhiányosak.

Következtetésként levonható, hogy a magyar társadalomban tömeges a jódhiány és az ezzel kapcsolatos pajzsmirigy betegségek, amellyel vagy társadalmi vagy egyéni szinten de foglalkoznunk kell. 
   
Hivatkozások:
[1] http://oki.antsz.hu/documents/nekap_2000.pdf
[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8221402/
[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16223010/
[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8637209/
[5] https://cancerres.aacrjournals.org/content/65/9_Supplement/504.2
[6] https://books.google.hu/books?id=ZACwbwAACAAJ&dq=iodine+why+you+need+it&hl=en&sa=X&redir_esc=y
[7] https://www.nnk.gov.hu/attachments/article/726/2017-Iv%C3%B3v%C3%ADz-jodid-tartalom-felm%C3%A9r%C3%A9s.pdf
[8] http://statinfo.ksh.hu/Statinfo/haViewer.jsp

A jód pótlása

Előző bejegyzésünkben részleteztük, hogy a magyar társadalomban a jódhiány szinte mindenkit érint és az ezzel kapcsolatos kórképek, például a pajzsmirigy betegségek, a fibrocisztás emlőbetegség tömeges méreteket ölt. Áttekintettük azt is, hogy az előző 20 év adatai alapján a helyzet egyre csak romlik. Ennek egyik oka abban keresendő, hogy a szinte mindenkit érintő jódhiányt még fokozza szervezetünk toxikus halogén (klór, bróm, fluor) terhelése. Ha vérképünk TSH értéke 2 fölött van, felmerülhet a gyanú, hogy pajzsmirigyünk már valamelyest csökkent funkcióval működik (szubklinikai alulműködés).

Milyen formában érdemes jódot pótolni?

Étrendi forrásoknak a tengeri herkentyűk és főleg algák tekinhetők, amelyek a tengervíz jód tartalmát koncentrálják magukban. Ebből következik, hogy minél nagyobb a tengertől való távolság a növények és állatok annál kevesebb jódot koncentrálnak magukban. Fontos megjegyeznünk azonban, hogy étrendi forrásokból, talán az algák (toxinok?) kivetelével nehéz terápiás mennyiségű jódhoz jutni, emiatt mindenképpen a standardizált étrendkiegészítő formát javaslunk. Gyakran halljuk, hogy a szerves kötésben lévő mikroelemek szervezetünk számára könnyebben hasznosíthatók és a szervetlen formák kerülendők. A jód esetében ez pont fordítva igaz, a szerves formákat szigorúan kerülni kell és a szervetlen formákat kell keresni úgy mint a Lugol-oldat (kálium jodid és elemi jód keveréke). Itt hangsúlyozzuk, hogy a jódpótlás nem feltétlenül egyszerű feladat, sőt bizonyos korképek esetén (autonom adenoma) ellenjavalt. Pajzsmirigy betegség esetén mindenképpen forduljunk az ortomolekuláris jódpótlás témájában járatos szakemberhez.

Mennyi az elég?

A WHO által javasolt napi jódbevitel 150 mikrogramm (mcg) felnőtteknek, míg várandós és szoptató nőknek 250 mikrogramm (mcg). Ezt az értéket úgy határozták meg, hogy megvizsgálták mi az a minimális mennyiség, amellyel elkerülhető a leggyakoribb jóddal kapcsolatos hiánybetegség, vagyis a golyva. Ezzel több probléma is van. Elsőként, a minimális mennyiség nem azonos az optimális mennyiséggel. Másodszor, a pajzsmirigy jódigénye csak egy része az egész test jódigényének. A legtöbb hazánkban elérhető multivitamin a hivatalos ajánlás miatt csak a minimumok minimumát tartalmazza, hasonlóan a jódozott sóhoz. Az ortomolekuláris jódpótlás annyit jelent, hogy a jódot milligrammos (mg) mennyiségben pótoljuk, amelynek matematikailag is esélye van szervezetünk teljes jódigényét fedezni és raktárait feltölteni (kb 1500 mg teljes telítettség esetén) [1].

Pajzsmirigy beteg vagyok, eltiltottak a jódtól!

A közegészségügyben a mai napig az ún. Wolff-Chaikoff hatásra hivatkozva minden pajzsmirigy beteget eltiltanak a jódtól. Az igen erős közegészségügyi jódfóbiát egy 1948-as tanulmány következtetése élteti, amelyet a 2000-es években G. Abraham megcáfolt [2,3]. A tiltás azonban indokolt a pajzsmirigy forró göbös elváltozása (autonom adenoma) esetén.

Összefoglalva tehát legtöbbünk alapvetően jódhiányos, amelyet csak miligrammos mennyiségű jóddal tudunk optimális szintre emelni. Cisztás elváltozások, mellcsomók, mellrák és különösen pajzsmirigy betegségek esetén az ortomolekuláris jódpótlásban jártas szakember segítségét érdemes kérnünk.

Hivatkozások:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK254243/

[2] https://www.gyogyitojod.hu/dokumentumok

[3] https://www.optimox.com/iodine-study-4

További információk, anyagok:

Jódpótlás tudományos alapokon FB csoport - https://www.facebook.com/groups/251185411743514

Lynne Farrow: A gyógyító jód - Nem csak pajzsmirigybetegeknek! https://www.libri.hu/konyv/a-gyogyito-jod.html

www.gyogyitojod.hu

bottom of page